Kimsenin açıklayamayacağı on keşif

Dünya tarihi şaşırtıcı gizemlerle doludur. Hiçbirimiz hepsini çözecek kadar uzun yaşayacağız. Ancak, yüzeyin altında yatan gerçekten tuhaf şeylere göz atmak her zaman ilginçtir.

1. Moa Kuşları

Moa kuşları, 1500 yıl boyunca soyu tükenmiş olan Yeni Zelanda’da yaşayan uçamayan kuşlardı. Bir teoriye göre Maori halkı tarafından öldürüldü. Yirminci yüzyıldaki bir keşif sırasında, bilim adamları yüzyıllar boyunca inanılmaz derecede iyi korunmuş olan kuşlardan birinin çok büyük bir pençesine rastladılar.

Moa kuşları
2. Saksaywaman, Peru Tapınağı Kompleksi

Tek bir damla harç kullanılmadan tamamlanan bu antik tapınak kompleksinin mükemmel taş işçiliği gerçekten şaşırtıcı. Bazı durumlarda, taşlar arasına bir parça kağıt bile geçirmek imkansızdır. Üstelik her blok pürüzsüz bir yüzeye ve yuvarlatılmış köşelere sahiptir. Nasıl inşa edildi? Kimse bilmiyor.

Saksaywaman, Peru Tapınağı Kompleksi
3. Güneş Kapısı, Bolivya

Güneş Kapısı, Bolivya’daki eski ve gizemli bir şehir olan Tiwanaku’da bulunabilir. Bazı arkeologlar, MS birinci bin yılda büyük bir imparatorluğun merkezi olduğuna inanıyorlar. Kimse Kapıdaki oymaların ne anlama geldiğini bilmiyor. Muhtemelen, astrolojik veya astronomik bir önemi vardır.

Güneş Kapısı, Bolivya
4. Longyou Mağaraları, Çin

Bu mağaralar insan eliyle kum taşından oyulmuştur. Böyle zor çalışmalar binlerce insanın katılımını gerektirecekti. Yine de, bu kayıtlardan hiçbir yerde, bu mağaralardan ya da onları inşa etmek için kullanılan yöntemlerden bahsedilmiyor.

Longyou Mağaraları, Çin
5. Bitmemiş Dikilitaş, Mısır

Bu dikilitaş başlangıçta doğrudan bir kaya yüzünden oyulmaya başladı, ancak çatlamaya başladığı anlaşılıyor. Bu durumda bırakıldı, bitmemiş. Boyutu sadece şaşırtıcı!

Bitmemiş Dikilitaş, Mısır
6. Yonaguni Sualtı Şehri, Japonya

Bu antik kompleks, dalış eğitmeni Kihachiro Aratake tarafından tesadüfen keşfedildi. Sualtı şehri tüm bilimsel teorileri karıştırdı. Oyulduğu kaya yaklaşık 10.000 yıl önce sualtına batmıştı – Mısır piramitleri bile inşa edilmeden çok önce. Bazı arkeologlar, bu ilkel çağda, insanların hala mağaralarda toplandıklarına ve avlanmak yerine yenilebilir köklerden yaşadıklarına inanıyorlar; taş şehirleri kesinlikle dikemediler.

Yonaguni Sualtı Şehri, Japonya
7. Mohenjo-daro (‘Ölülerin Höyüğü’), Pakistan

Bu şehrin çöküşünün sırrı, onlarca yıldır uzmanları şaşırttı. 1922’de Hintli arkeolog RD Banerji, İndus Nehri’ndeki adalardan birinde antik kalıntılar keşfetti. Sorular ortaya çıktı: Bu büyük şehir nasıl yıkıldı? Sakinlerine ne oldu? Birçok kazıda herhangi bir cevap verilmemiştir.

Mohenjo-daro ( Ölülerin Höyüğü ), Pakistan
8. L’Anse aux Meadows, Kanada

Kanada’daki bu arkeolojik alan bir zamanlar Vikingler tarafından yaklaşık bin yıl önce kurulmuş bir yerleşim yeriydi. Var olması, İskandinav denizcilerinin Christopher Columbus’un doğumundan çok önce Kuzey Amerika’ya ulaştığını gösteriyor.

L’Anse aux Meadows, Kanada
9. Taş Devri Tünelleri

Tüm Avrupa’da İskoçya’dan Türkiye’ye uzanan geniş bir yeraltı tüneli ağının keşfi, taş devri topluluklarının sadece avcı-toplayıcılar olmadığını göstermektedir. Ancak tünellerin asıl amaçları hala bir gizem. Bazı araştırmacılar yırtıcılara karşı koruma olarak kullanıldıklarına inanırken, diğerleri hava koşullarından ve çeşitli çatışmalardan korunarak güvenli bir şekilde dolaşmanın bir yolunu sağladıklarına inanıyorlar.

Taş Devri Tünelleri
10. Kosta Rika’nın dev taş küreleri

Bu gizemli taş oluşumları sadece mükemmel küresel şekilleri için değil, aynı zamanda bilinmeyen kökenleri ve amaçları nedeniyle de ilgi çekicidir. 1930’larda ormanı bir muz plantasyonundan temizleyen işçiler tarafından keşfedildi. Yerel efsaneler gizemli kürelerin gizli altın içerdiğini, ancak boş oldukları ortaya çıktı.

Kosta Rika’nın dev taş küreleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.