Dünyanın en garip yemekleri

1- Çıtır tarantula, Kamboçya

Listemizde baş köşeyi tabii ki de çoğu insanın korkulu rüyası olan tarantula alıyor.

Çıtır tarantula, Kamboçya

Kamboçya’ya gitmeyi planlıyorsanız, bu ilginç atıştırmalığı gezeceğiniz yerlerde görme ihtimalinizi göze alarak gideceğinizi unutmayın. Kamboçya’ya özel çıtır tarantula, aynı patates kızartması gibi kızgın yağa batırılarak pişiriliyor. Kızarmış tarantulanın tavukla balık arası bir tadı olduğu söyleniyor.

2.Balut

Balut birçok Asya ülkesinde seviliyor. Yavrunun gelişmeye başladığı yumurtalardan hazırlanır.Gaga ve tüyler zaten embriyoda göründüğünde, yumurtalar  hazırdır. Doğru, sadece bir Asya olmalısın, sadece ne yiyeceğine değil, en azından böyle bir “incelik” soymalısın. Sadece erkeklerin bale yemesi dikkat çekicidir – bunun gücünü ve dayanıklılığını artıracağına inanmaktadırlar. Aynı zamanda, yumurtalar sadece kızarmış değil, aynı zamanda çiğ de tüketilebilir. Adaylığın dünyadaki en korkunç, korkunç ve sıradışı yemeği kazanan olan bu yemeğidir.

3. İdrarla pişirilen yumurta

Bu Zhejiang Çin’in damgasını vuruyor.Her ilkbaharda, bakire erkeklerin idrarı burada toplanır (bu temel bir durumdur), daha sonra içinde tavuk yumurtası kaynatılır. Yumurta bütün gün pişirmelidir.

Özellikle ilgi çekici olan, yüzlerce yıl önce böyle bir tarifi kim ve neden düşündüğü değil, il sakinlerinin sürece ne kadar yaklaştığıdır – ilköğretim öğrencilerinin idrar yaptıkları okullarda özel havzalar kurulmaktadır. Yerliler, idrardaki yumurtaların sadece mükemmel tada değil, aynı zamanda çok yararlı özelliklere de sahip olduğundan emindir.

4. Kurbağa Kokteyli

Peru’nun restoranlarından birinde 15 yıldır servis ediliyor. Doğru, bir içecek hazırlamadan önce kurbağalar öldürülür ve daha sonra diğer malzemelerle bir karıştırıcıda karıştırılır.

5. Kanlı Puding

Asya’daki bazı ülkeler domuz veya ördeğin taze kanından puding yapar. Aynı zamanda bu hayvanların sakatatlarını da içerir. Pudingin donmasına izin vermek için önceden dondurulur.Bana göre oldukça kötü görünüyor, ancak dükkanların raflarında yatan kan sosisi bu yemeğe göre önemli derecede farklı mı?

6. Haşlanmış fare

fareler Fransa’da, Çin, Tayland, Gana, Peru, Tayvan, Filipinler ve diğer birçok yerde yenildi.Milyonlarca hayranının hata yapamayacağını söylemelerine şaşmamalı – bu kemirgenlerin tadı güzel. Amerika Birleşik Devletleri’nde, her evde taze pişmiş dondurulmuş fareler – lezzetler sunan bir şirket bile var. Ancak, Malavi’den haşlanmış sıçanların bu fotoğrafı hiç de iştah açıcı görünmüyor.

7. Tavuk ayağı, Çin

Her ne kadar garip olsa da, şimdiye kadar saydıklarımızın arasında en normale yakın şey bu olsa gerek. Çin’de bu atıştırmalık o kadar yaygın ki! Atıştırmalık halini istemezseniz, tavuk ayağınızı çorba olarak, mangalda veya saatlerce marine edilmiş olarak da alabilirsiniz.

8. Kurtlu peynir, Sardinya – İtalya

‘Kurtçuk peyniri’ olarak da bilinen bu geleneksel Sardunya yemeği, canlı böcek larvaları ile ünlü koyun sütü peyniridir. Eğer rokfor veya gorgonzola gibi küflü peynirleri seviyorsanız, işte size üçüncü bir seçenek: casu marzu. İtalyancada da kurtlu peynir ismiyle anılan bu Sardinya’ya özgü peynirden olur da sipariş verirseniz, yemeğiniz geldiğinde içinde oynayan kurtlara dikkat edin; bu kurtçuklar 15 cm’ye kadar atlayabiliyorlar! Siz yine de İtalyan yemeklerinden soğumayın, malum enfes pizza ve makarna çeşitleriyle dünyanın en çok sevilen mutfaklarından birisi. İtalya için Skyscanner ile ucuz uçak bileti bulacağınızı biliyor muydunuz?

9. Karınca yumurtası, Meksika

Meksika’nın agresif böceklerinden Liometopum dev karıncasının yumurtalarına “escamoles” deniyor. Agav bitkisinin kökünde yaşayan bu karıncalar, onları ayıklayan çiftçileri çoğu zaman ısırıyorlar. Daha sonraki hazırlık süreci: önce baharatlı yağda kızartılıyorlar, daha sonra da tortilla/dürüm olarak sarılıyorlar. Yağlı ve yumuşak bir kıvama sahip olan bu yemeğe “böcek havyarı” da deniyor.

10. Kanlı krep, Finlandiya – İsveç – Norveç

İsveççe “blodplättar” adı verilen bu kahvaltılık yemek, hepimizin bildiği krepin yalnızca hayvan kanı katılmış hali. Avrupa’da ve özellikle İngiltere’de, bunun benzerine “black pudding” ismiyle rastlıyoruz. İngilizler de bu domuz kanından yapılan sosisi kahvaltılarının bir parçası olarak tüketiyorlar.

11. Denizatı, denizyıldızı, akrep şiş, Çin

Çin’de çubuğa takılmış her türlü şeye rastlayabilirsiniz, özellikle de denizatı, denizyıldızı gibi farklı deniz mahsulleri ve akrep gibi atıştırmalıklara. Taze tutulmuş bir denizyıldızının yerini ne tutabilir ki! Yalnız akreplere dikkat edin, o kadar tazeler ki bazıları hala kıpırdıyor olabilir.

12.  Escargots à la Bourguignonne – Fransa

 

Beyaz şarap, sarımsak, tereyağı ve maydanoz sosunda pişirilen salyangozlar kabuklarında servis edilir. Midye veya istiridye ile benzer bir tutarlılığa sahip olduğunu söyledim, ancak onları oldukça lastik gibi buldum. Hong Kong bir arka sokakta aşağı satay sürümü yerine iyi, uygun fiyatlı bir restoranda denemek için belki de en iyisidir.

13. Kurbağa Bacakları – Fransa, Güneydoğu Asya ve diğer

Söyleyecek ne var? Temelde bir kurbağanın arka ucu ve arka bacakları, ızgara, fırınlanmış, kızartılmış veya haşlanmış. Çok hafif bir balık tadı olan tavuk dokusu ile en sevdiğim etlerden biri. Kanton mutfağının bir parçası olarak biber ile deneyin veya kavrulmuş ve sarımsak ve krema sosu ile servis – güzel!

14. Köpek eti – Kore, Çin ve Vietnam

Bu gün Kore’de yaygın olarak tüketilmese de, köpek eti Vietnam’da büyük paradır ve aile evcil hayvanlarının çalınmasında büyük bir artışa yol açmaktadır.

15. Kaplumbağa Çorbası – Çin, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri

Doğu Asya’daki yumuşak kabuklu kaplumbağanın etini, derisini ve iç kısımlarını veya Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kaplumbağa kapısını kullanarak yapılan bu, Çin inceliklerinden biri olarak kabul edilir. Ancak, Hong Kong ıslak pazarlarında kesilen kaplumbağaları gördükten sonra yemek yemekten tiksinirsiniz.

 

2- Kuzu gözü suyu, Moğolistan

Eğer Moğolistan’da akşamdan kalmaysanız şanslısınız; Moğolların alkol tükettikten sonraki gün içtikleri bir büyük bardak domates suyu, sirke ve kuzu gözü sizi de kendinize getirecektir. Bu karışım vitamin dolu olmasıyla insana iyi geliyor. Ama mideniz kaldırmıyorsa belki de gece kusmadığınızı sabah çıkarabilirsiniz.

4- Muktuk, Donmuş balina derisi ve yağı, Grönland

Yerel halk tarafından muktuk olarak adlandırılan balina derisi ve yağı, C ve D vitamini dolu. Yağlı ve kauçuk bir kıvama sahip bu yemek kutup balinasından elde ediliyor. Değişiklik olsun derseniz, muktuku kızarmış da isteyebiliyorsunuz.

8. Balon balığı, Japonya

Japoncada “fugu” diye geçen balon balıkları o kadar tehlikeli ki ölüme bile sebebiyet verebiliyorlar. Neredeyse bütün balon balıkları, tek seferde 30 kişiyi öldürebilen tetrodotoxin adı verilen, panzehiri olmayan bir zehre sahip. Buna rağmen, insanlar Japon şeflerin bu zehri çıkarmaktaki ustalığına güveniyor ve balon balığını gönül rahatlığıyla yiyorlar.

9. Gine domuzu, Peru

Proteini yüksek, kolesterolü düşük; daha ne olsun? Bu hayvancıklar size çok tatlı geliyor olabilir, Peru’daki insanlara da çok leziz geliyor. Eğer menüde “cuy” isimli bir yemek görürseniz, bilin ki bu doldurulmuş ve fırında kızartılmış bir Gine domuzu…

 

11. Ördek fetüsü, Filipinler

Bildiğimiz haşlanmış yumurtanın bir ileri seviyesi diyebiliriz. “Bacaklı yumurta” olarak da anılan ördek fetüsüne Filipinler’de “balut” deniyor. Yumurta içindeki, tüyleri bile oluşmuş 18 günlük ördek fetüsünü yerken, gaga ve kemiklerinin çıtırtısı içinizi kaldırabilir.

12. Kurutulmuş kertenkele, Hong Kong

Çok yaygın bir sokak yemeği olan kurutulmuş kertenkele, çoğu zaman çorbaya da kullanılıyor. Çıtır çıtır olan, şişlere dizilmiş kertenkelelerin pek bir tadının olduğu söylenemez. Bu atıştırmalıkların alkolde demlendiği, kertenkelelerin enerji verici, soğuk algınlığı geçirici özelliği olduğu, hatta kilo vermekte kullanıldığı bile söyleniyor.

13. Canlı ahtapot, Güney Kore

“Sannakji” olarak adlandırılan bu taptaze yemek, boğazınızdan kayıp gidecek! Güney Kore mutfağının bir parçası olan canlı ahtapot yemeği, susam ve susam yağıyla servis ediliyor. Bu yemekte dikkat edilmesi gereken şey ise, ahtapotun ağzınıza veya boğazınıza yapışmaması; yoksa yediğiniz son yemek olabilir.

14. Dev ton balığı gözü, Japonya

Suşi sever misiniz? Peki ya ton balığı? Bu seferki hepsinden farklı bir kıvama sahip. Japonya’da herhangi bir süpermarkette bile bulabileceğiniz ton balığı gözü, yağlı ve göz kasından oluşan bir yemek. Pek yumuşak bir çiğneme olacağı söylenemez.

15. Fare şarabı, Çin – Kore

“Sağlık içeceği” olarak da anılan bu garip içki, gerçekten de yavru farelerin pirinç şarabına atılmasıyla yapılıyor. İçinde fermantasyona bırakılan yavru fareler içki içme isteğinizi sıfıra indirmiş olmalı. Bu içkinin tadıysa benzine benziyor.

16. Eşekarısı kurabiyesi, Japonya

Diğerlerine göre daha yeni ortaya çıkmış bir yemek türü. Bir takım Japon eşekarısı severin yarattığı bu konsept tutmuş olsa gerek! Önce suda haşlanan arılar, kurutulup pirinç kurabiyesi karışımına katılıyor. Eşekarılarının diğer böcek ve haşerelere göre çok daha fazla protein barındırdığını da belirtelim.

17. Kuş yuvası çorbası, Güneydoğu Asya

Her ne kadar kulağa sıradan bir şeymiş gibi gelse de insanlar bu çorba için minik servetler ödüyor. Çin’de bu çorbayı içenlerin genç kaldığı, uzun ve sağlıklı bir ömür yaşadığı rivayet ediliyor. Bölgeye özgü bir mağara kuşunun, salyasıyla mağaranın içine yaptığı bu yuva, düzenli tüketildiğinde gerçekten de faydalı bir besin.

 

19. Meyve yarasası çorbası, Endonezya – Palau

Palau’da çokça yaşayan ve zamanının çoğunu ağaç tepelerinde meyve yiyerek geçiren bu yarasanın çorbasını yemek, herkesin harcı değil. Yeni tatlara açığımdır diyorsanız bir kere daha düşünün! Birkaç farklı sebze ve Hindistan cevizi yağı katılarak pişirilen yarasa çorbası tam bir iştah açıcı!

20. Shirako, Kore – Japonya

Dünyanın en ilginç yemekleri listemizin son garip yemeği de morina balığının sperm kesesi. Kore ve Japonya bölgesinde çok tüketilen bir lezzet. Japoncada “beyaz çocuk” anlamına gelen “shirako”nun mevsimi kışmış. Listede ismi geçen diğer ülkeler gibi Japonya’ya da Skyscanner kullanarak ucuz uçak bileti bulmak çok kolay.

bulaşır.

 

 

5. Ton Balığı Gözlüğü – Japonya

 

Kulağa kötü gelmesine rağmen, görünüşe göre oldukça tame, kalamar veya ahtapotla oldukça benzer. Öyleyse normalde göz kürelerini dilimlemekle ilişkilendiremeyeceğin bir sakız yok mu?

 

7. Spam – Birleşik Devletler

 

 

Ünlü gizemli et. Spam’in kıyılmış domuz omuz etinden, jambon ve patates nişastasından yapıldığı, ancak orada ne olduğunu bilenlerin söylendiği söyleniyor.

8. Hákarl – İzlanda

 

 

Grönland’ın çürüyen karkası veya basking (Somniosidae) köpekbalığı. Yeraltına sığ bir çukura gömülür ve taşlarla bastırılır, böylece bu soğuk sularda yaşamasına izin veren zehirli iç sıvılar boşaltılır ve eti güvenli bir şekilde yemek için güvenli hale getirir. Bundan sonra şeritler halinde kesilmeden ve servis edilmeden önce kuruması için asılır. Amonyak bakımından zengin ve güçlü bir ‘balık lezzeti’ olarak tanımlanan bir koku ile, Anthony Bourdain tarafından denediği “en kötü, en iğrenç ve korkunç tatma şey” olarak tanımlandı.

9. Surstromming – İsveç

 

Baltık Denizi ringa balığı çürümesini önlemek için yeterli tuzla fermente edildi. Bu günlerde salamurada kalaylı olarak bulunan, açıldığında genellikle dışarıda yenilmesi gereken keskin bir aroma bırakır. Kulağa hoş geliyor.

 

11. Stinkheads fotoğrafı – Alaska, ABD

Bir kral somonunun fermente başkanı, birkaç hafta boyunca yeraltına gömüldü ve keskin, macun benzeri bir lapa gibi yenildi. Fantezi?

12. Shiokara – Japonya

 

 

Şimdi bu gerçekten kulağa kötü geliyor. Çeşitli deniz canlılarından alınan et parçalarından oluşan bir tabak, kendi tuzlu ve fermente edilmiş iç organlarının kahverengi, viskoz bir macununda servis edilir. Oh, söylemeyi unuttum, hepsi çiğ servis. Hoşuna gidiyor, ben bir kova alacağım.

13. Jing Leed (Çekirge) – Tayland

 

 

Yani, evet, bu tuz, biber gücü ve biber ile terbiyeli ve büyük bir wok içinde kızartılmış büyük bir eski çekirge. Biraz içi boş patlamış mısır derisine benziyor… içine ısırdığınızda biraz meyve suyu fışkırıyor… güzel.

14. Wasp Krakerleri – Japonya

 

Evet, tahmin ettin, bu eşekarısı dolu bir bisküvi. Çikolata parçalı kurabiyeleri düşünün, sadece böcekler çikolata parçacıklarının yerini alır. Görünüşe göre bisküvi içeren kazıcı yaban arısı oldukça kötü bir acıya sahiptir. Dilinize iyi şanslar diliyorum.

 

16. Witchetty Grub – Avustralya

 

Avustralya ‘bushmeat’ ailesinin bir parçası olan bu, çölde yerli Avustralyalıların bir başka elyafıydı. Bunlar, badem gibi tadı olduğunda çiğ olarak yenebilir veya hafifçe pişirilebilir, burada derisi kızartılmış tavuk gibi kıtır ve içerileri çırpılmış yumurtanın görünümünü ve kıvamını alır.

17. Escamol – Meksika

 

‘Böcek havyarı’ olarak da bilinen bu yemek, tekila veya mescal bitkisinden hasat edilen yenilebilir larvalardan ve karıncaların pupalarından yapılır. Bir incelik olarak kabul edilen, süzme peynir ve tereyağı, ceviz gibi bir tada sahip olduğu söylenir.

18. Beondegi – Güney Kore

 

 

Mmm, sevimli, sevimli ipekböceği. Basitçe haşlanmış veya buharda pişirilmiş ve hafif baharatlı, bu tüm Kore’de popüler bir atıştırmalıktır ve genellikle sokak satıcılarından satılır. Görünüşe göre ahşap gibi tadı var, eğer daha önce odun denediyseniz…?

 

20. Sago Lokumu – Güneydoğu Asya

 

Yenilebilir sago kurtlarının çiğ veya etli olduğunda kremsi tatma olduğu ve pişirildiğinde pastırma gibi olduğu söylenir. Genellikle diğer Güneydoğu Asya tüyler ürpertici ürpertici favori Jing Leed ile aynı şekilde tatlandırılmış ve tatlandırılmıştır. Arkadaşım o yedik ve gebe olduğunu söyledi – benden daha cesur bir varlık.

21. Kokuşmuş Böcekler – Afrika

 

Güveçleri tatmak veya kendi başlarına yenmek için kullanılan kokuşmuş böceklerin onlara bir çıtır çıtır ve elma gibi tadı vardır. Kaynatma ile hazırlanan böcekler, son bir hendekte hayatta kalmak için savunma feromonlarını serbest bırakır ve gözleri incitirken, soğanın zayıf hayatta kalma girişiminden daha başarılı değildir.

22. Mopane Solucanları – Güney Afrika

Etle dolu olduğu söylenen büyük şişman, sulu bir solucan. Geleneksel olarak kurutulmuş veya muhafaza edilmesi için füme olmasına rağmen, genellikle yeniden hidratlanır ve lezzet vermek için domates veya biber sosu ile pişirilir. Yemeği Ağda deneyen Amerikalı bir çifte göre, ballı tavuk gibi tadı var. Biri denemek için söyleyebilirim.

23. Tekila Solucanı – Meksika

 

Aslında tekilada bulunmaz, ancak daha ucuz kuzeni, mescal, solucanın efsanevi halüsinojenik özelliklerinin neredeyse hiç olmadığı söylenir. Tüm pazarlama hileleri, seni aptal.

24. Marmite (veya Vegemite) – İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya

 

Bira özünün bir yan ürünü olan Marmite (veya Avustralya’da bilindiği gibi Vegemite), maya ekstraktından yapılan, çoğu fıçının altından attığı varilin altından gelen bulamaçtır. Genellikle tost üzerine yayılan veya peynirle yenen konsantre, tuzlu bir tada sahip yapışkan kahverengi bir macundur. İnsanlar ya ‘seviyor ya da nefret ediyorlar …… nefret ediyorum.

25. Turşu Yumurtası – İngiltere

 

Adında hemen hemen özetlenen, bu soğumaya bırakılan ve bir sirke kavanozuna yapışan sert bir yumurta. Ekşi sıvı kalbe doğru nüfuz eder, yani merkezdeki toz sarısı rahatsız edici ekşidir. Bunlara henüz satılmadım.

26. Kuş Yuvası Çorbası – Güneydoğu Asya

 

Bu Asya inceliği, yatağı için dal toplamak yerine, havaya maruz kaldığında sertleşen kendi sakızlı tükürüğünden inşa eden swiftlet kuşunun yuvasından yapılır. Genellikle uçurum yüzleri üzerine inşa edilmiş, onları hasat etmek tehlikeli bir iştir ve her yıl birçok insan ölmektedir. ‘Lastik tadı’ bu insan kurban etmeye değer olsa da, henüz öğrenemedim.

27. Fugu – Japonya

 

Simpsonlar tarafından meşhur olan bu küçük incelik, yanlış hazırlanırsa ölümcül olma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle, sadece mükemmellik için delinmiş olan şeflerin, pufferfish’in servisini yapmasına izin verilir. Yine de, bir tane küçük sashimi yemeği yaptığı söyleniyor.

28. Biftek Tartar – Fransa

 

Bu garip mi? Demek istediğim, Fransız garsonlar yabancılara kendilerini neyin içine soktuklarını biliyorlarsa tekrar tekrar soracaklar, ama elbette bu oldukça iyi biliniyor. Kaliteli çiğ kıymadan oluşur, soğan, kapari, çiğ yumurta ile servis edilir ve genellikle çavdar ekmeği veya patates kızartması ile Worcester sos ve diğer çeşnilerle terbiyelenir. Biftek servis mavi gibi göz önüne alındığında bu her zaman bir sonraki mantıklı adım – ve adam, iyi.

29. Kiraz Çiçeği Eti – Japonya

 

Tüm bu Avrupa at skandalından sonra yetiştirmek ilginç. Çoğu insan at eti için aynı isteksizliğe sahipken, aynı zamanda samimiyetsizliği de kabul ediyorum. Yani atlar bir zamanlar yoldaşlarımız ve ulaşımımızdı. Şimdi onlar zengin insanların oyuncağı. Belki nostaljik bir bağlanma? Her neyse, kiraz çiçeği eti, kendi başına veya suşinin bir parçası olarak servis edilen çiğ attır. Kalorisi düşük ve yağ oranı düşük olduğu söyleniyor, ancak ineklerin çiğ etini tatmasına rağmen kendimi denediğim bir şey değil.

 

31. Kanguru – Avustralya

 

Tarihsel olarak yerli Avustralyalılar için temel et olan kanguru, protein açısından yüksek ve yağ oranı düşük olduğundan oldukça sağlıklı bir seçimdir. Lezzetle uyumludur ve basit bir biftekten sosislere veya hamburgerlere kadar birçok şekilde servis edilir. Bazı hayvan grupları et için kanguru avına ve hasatına karşı olsa da, birçok ekolog kırılgan Avustralya meraları için yerli hayvan yetiştiriciliğini sığırlardan çok daha iyi görüyor ve sera emisyonlarını büyük ölçüde azaltabileceğini söylüyor.

32. Timsah – Avustralya, Güneydoğu Asya ve Afrika

 

Sadece ayakkabı için hasat edilmez (Jimmy Nail hayranları için bir tane), timsah eti dünyanın birçok yerinde bir incelik olarak kabul edilir, sözde tavuk ve yengeç arasında bir haç gibi tadı vardır. Timsahlar dünyanın birçok yerinde korunmasına rağmen, timsah eti genellikle çiftçidir, bu nedenle özellikle kibar veya doğal olmasa da sürdürülebilirdir.

33. Güney Kızarmış Çıngıraklı Yılan – Amerika Birleşik Devletleri

 

Güneybatı Amerika Birleşik Devletleri’nde bir favori, kurbağa bacakları gibi biraz tadı olduğu söyleniyor. Uzmanlar, yumurtaya daldırmadan ve terbiyeli tuz karışımı, un ve ekmek kırıntılarını örtmeden önce eti kemiklerden kaynatmayı tavsiye ediyorlar. Derin yağ kızartma ve munch away.

34. Eskiden şiling şimdi domuz – Güney Amerika

 

Tuhaf biri, çünkü yine bunu bir tür yanlış olarak görüyorum. Yine de burada kobayları her türlü tıbbi test ve deneyde kullandığımızı biliyorum, ki bu çok daha kötü. Tipik olarak bütün olarak servis edilen ve kavrulmuş ya da bir güveçte, kobayın tavşana benzer bir tadı olduğu söylenir.

 

36. Denizyıldızı – Çin

 

Kuru olarak servis edilir ve sert ve dikenli zırhlarla kaplanır, bu ısırmak istediğiniz bir atıştırmalık değildir. Online hesaplara göre, bir bacağını kırmak ve içindeki yeşil renkli ete ulaşmak için cildi açmak istersiniz. Umarım midenizde yenilenmez…

37. Kayalık Dağ İstiridye – Birleşik Sates

 

İsme rağmen, bunlar aslında istiridye değildir. Hayır, un, karabiber ve tuz meyilli derin boğa testisleri. Özellikle mutfak nedenlerinden ziyade üreme amaçlı yapılır, sanırım boşa harcanacak hayvanın bir kısmını kullanmaları iyidir. Olduğu söyleniyor, ow…

38. Balut – Filipinler

 

Kabuğunda canlı olarak kaynatılan gelişmekte olan bir ördek embriyosu. İnanılmaz derecede sert görünmenin yanı sıra inanılmaz derecede rahatsız edici görünüyor. Yine de, bu yaygın bir sokak yemeği ve genellikle bira ile servis edilir. Bunun için midem olduğunu söyleyemem.

39. Ejderha Alevinde – Çin

Yukarıdaki oldukça ayrıntılı isim yak penisine basitleştirilebilir. Pekin’in en ünlü yemeğindeki Guolizhuang Restaurant, sadece yak’ın penisini kavrup geniş bir tepside ayrıntılı bir şekilde servis edildi.

40. Shirako – Japonya

 

Bir hayvanın üreme organları için bir başka süslü isim olan Shirako, aslında bir morina’nın sperm kesesi. Görünüşe göre yumuşak ve kremsi, buğulanmış veya derin kızarmış servis yapabilirsiniz.

41. Kobra Kalbi – Vietnam

 

Böylece, mücadele eden fakir yaratığı tam önünüzde açarak yarıyor ve hala atan kalbini kendi kanından bir bardak içine yerleştiriyorlar. Hala dışarı pompalarken batırdın …

 

43. Ying-Yang Balığı – Çin

Aşırı zulüm bir yemek olan Ying Yang Balık, derin kızarmış ve canlı tutulan bir balıktır. Balıkların hareket etmesini sağlamak için yemek yerken yüzlerini ve gözlerini akan yemek yiyenlerin, nefes almaya çalışırken ağzı ve solungaçlarının açıldığı bir video görülebilir. Gerçekten korkunç şeyler.

44. Sannakji – Güney Kore

Zulüm ölçeğinde üst sıralarda yer alan bir başka yemek, dokunaçları bir bebek ahtapotundan hacklemeyi ve onları müşteriye sunmayı, hala çırpınmayı içeriyor. O zamanlar tentacles intikam almak ve tüketiciyi boğmak için sorabiliriz. O şeyleri emiyorlar … fark etmediniz mi?

45. Sarhoş Karides – Çin

Karides hem yaşayan hem de sarhoş olarak servis edilir, baijiu adı verilen güçlü bir likörde sersemletilir. Diners genellikle vücudu tüketmeden önce başını ısırır. Sadece zulüm açısından değil, aynı zamanda ciddi paragonimiaz riski için de korkunç bir uğraş.

46. Köpekbalığı Yüzgeci Çorbası – Çin

 

İçeri girmeden önce – hayır, hayır, hayır ve hayır! Dünyanın bu bölgesinde bir incelik olarak görülmesine rağmen, yüzgeçlerin hasat edildiği zalim ve barbarca yol, kimsenin sektörü destekleyen herhangi bir işi olmaması gerektiği anlamına gelir. Yüzgeçlerinin köpekbalıklarının hala canlı bedenlerinden denize geri atılmadan önce saldırıya uğramış olmaları, bazı tavuk et suyunda kurutulmuş ve konjuge iplikçikler için kesinlikle buna değmez anlamına gelir.

47. Bushmeat – Afrika

 

Afrika ovalarından her türlü hayvanı kapsayan çalılık, zürafa, lemur ve hatta maymunlar gibi vahşi yaşamın etini içerir. Bir maymunun DNA’sının bir insana ne kadar yakın olduğunu düşünürsek, neredeyse yamyamlığın eşiğinde. Bushmeat sadece koruma çabaları için kötü değil, aynı zamanda Ebola’yı yaydığına inanılıyor ve mevcut salgının nedeninin bir parçası olabilir.

48. Balina – Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Grönland, Norveç, İzlanda

Yaban hayatını koruma ve hayvan hakları gerekçesiyle sayısız dedektör tarafından kınanmasına rağmen, balina eti hala birçok ülkede tüketilmektedir. Bu tehlikede olan yaratıkların ölümleri nadiren hızlı ve genellikle kanlıdır, ancak yine de tüm dünyada devam etmektedir. Neyse ki ölümden sonra kendilerine geri dönerler. Etin, organların başarısız olmasına ve deliliğine neden olabilecek yüksek miktarda cıva ve diğer toksinleri içerdiği söylenir. 19. yüzyılda hatters için mesleki bir tehlike olan cıva zehirlenmesi, Alice Harikalar Diyarında hikayelerinde Mad Hatter karakterine ilham verdi.

 

50. Kedi – Doğu Asya

Bir başka evcil hayvan öldürülüp bir tabakta servis edilecek. Köpek gibi, Çin ve Kore’nin bazı bölgelerinde bulunur, ancak birçok ana restoranda bulunması pek olası değildir. Başka bir şey denemeyeceğim… hiç.

Bu garip yiyeceklerden herhangi birini denediniz ve listeye eklemek istediğiniz var mı? Yorumlarda bize bildirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.